Діти сайт для батьків.
Виїзд дитини за кордон: коли потрібен дозвіл другого з батьків. Нові правила з 28 серпняВ липні Верховна Рада ухвалила закон, що передбачає нові правила вивозу дітей за кордон.

У ньому прописані умови, за якими дитина віком до 16 років може виїхати без згоди другого з батьків. Закон вступить у силу 28 серпня, тому розповідаємо, як законодавство діє зараз і як буде діяти за місяць.

"Українська Правада. Життя" зібрала найпоширеніші запитання батьків щодо ухваленого закону і попросила міністерство юстиції на них відповісти.
 

Батьки 6-річної Даринки розлучені. Дівчинка живе з мамою. Що має зробити мама, щоб вивезти дитину за кордон? 

ЯК Є ЗАРАЗ

Наразі мамі потрібно отримати нотаріальну згоду батька на вивезення дитини за кордон незалежно від того, на який термін вони виїжджають. Документ обов’язково повинен містити маршрут прямування і часові рамки поїздки. Дозвіл потрібен лише тим дітям, які є громадянами України.

Мама з Даринкою може покинути Україну без згоди батька, якщо:
 • батько або іноземець, або не має громадянства, що підтверджує свідоцтво про народження дитини, і відсутній у пункті пропуску
 • в закордонному паспорті матері або проїзному документі дитини є запис про вибуття на постійне місце проживання до іншої держави чи відмітка про взяття на постійний консульський облік.

Згода батька на вивезення дитини за кордон поки що не потрібна при показі таких документів чи їх нотаріально засвідчених копій:
 • свідоцтва про смерть батька
 • рішення суду про позбавлення його батьківських прав
 • рішення суду про визнання батька безвісно відсутнім
 • рішення суду про визнання батька недієздатним
 • рішення суду про те, що батько надав дозвіл на виїзд з України дитини до 16 років без його згоди та супроводу
 • довідки про наявність заборгованості із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму аліментів за 6 місяців. Таку довідку можна отримати в органах державної виконавчої служби
 • свідоцтва про народження дитини, виданого компетентним органом іноземної держави, що не містить відомостей про батька дитини.

Якщо мати одинока, тобто не перебуває у шлюбі, а у свідоцтві про народження дитини запис про батька внесений за її вказівкою, вона також може виїхати за кордон з дитиною без згоди батька. Для цього їй потрібна довідка про народження дитини із зазначенням підстав внесення відомостей про батька. Таку довідку можна отримати у відділі реєстрації актів цивільного стану.
ЩО ЗМІНЮЄТЬСЯ з 28 серпня

За новим законом, мати Даринки зможе виїхати з дитиною за кордон на термін ДО МІСЯЦЯ без нотаріальної згоди батька, якщо має:
 • по-перше, документи, що підтверджують місце проживання Дарини з мамою, їх можна отримати в суді або органах опіки
 • по-друге, документи, що підтверджують мету виїзду та термін перебування за кордоном: це може бути довідка з медичного або навчального закладу про участь у конкретному конкурсі, бронювання квитків тощо.

Якщо місце проживання батька відомо, він не ухиляється від сплати аліментів та належно виконує батьківські обов’язки, його необхідно поінформувати про тимчасовий виїзд дитини за межі України рекомендованим листом.

У листі має бути вказана мета поїздки і час, на який мати з донькою покидають територію України.

На термін БІЛЬШЕ ОДНОГО МІСЯЦЯ мати зможе виїхати з донькою за кордон без згоди батька, якщо:
 • по-перше, батько має заборгованість зі сплати аліментів, розмір якої перевищує у сумі сплати аліментів за 4 місяці та 3 місяці, якщо дитина є тяжкохворою або дитиною з інвалідністю (у цьому випадку ще потрібно мати довідку, що підтверджує хворобу чи інвалідність)
 • по-друге, мати має рішення суду або органу опіки про визначення місця проживання дитини.

У всіх інших випадках (за виключенням тих, що прописані у першій частині відповіді на це запитання) нотаріально посвідчена згода батька необхідна. Довідку про заборгованість можна отримати, попередньо звернувшись до державної виконавчої служби Мін’юсту або до приватного виконавця. Якщо батько Даринки – іноземець або не має громадянства і відсутній у пункті пропуску, його нотаріальна згода, як і раніше, не потрібна. Усі документи потрібно буде показати при перетині кордону.


Батьки 6-річної Даринки розлучені. Донька живе з мамою, за кордон її хоче вивезти тато. Що йому потрібно зробити?

Батько зможе вивезти Даринку за кордон (незважаючи на те, на який термін), якщо:
 • не має заборгованостей з аліментів
 • отримав нотаріально посвідчену згоду матері.

Для отримання згоди він має письмово звернутися до мами Дарини. Якщо протягом 10 днів мати не надасть згоди, то для вирішення питання необхідно звернутися до суду.
У суді це питання вирішуватимуть в порядку скороченої процедури розгляду справи – не більше 60 днів з дня відкриття провадження у справі. Іншого можливого варіанту у разі конфліктного вирішення такого питання, крім суду, немає.

При перетині кордону необхідно пред’явити нотаріально посвідчену згоду або рішення суду, в яких має бути зазначено деталі виїзду (країни подорожі, в тому числі транзитні, цілі та ін.) та терміни повернення в Україну.

Отримувати нотаріальну згоду батько має щоразу, коли планує виїзд з дитиною за кордон. Так наразі працює закон, і так само буде, коли вступить у дію новий закон.


Наступні ситуації показують, як розвиватимуться події, коли закон вступить в силу.

12-річний Максим живе з мамою. При розлученні питання щодо визначення місця проживання дитини не вирішували, бо спору з цього питання не виникало. Що робити мамі, яка хоче вивезти Максима за кордон?

Якщо немає нотаріально посвідченої згоди батька, єдиний варіант – звернутися до органів опіки та піклування або до суду для отримання рішення про визначення місця проживання дитини. Детальніше про те, як діяти після отримання цього документу, читайте у поясненні під першим запитанням.


10-річний Олег за документами живе з мамою, але фактично – з татом. Як тато може вивезти його за кордон?

У такому випадку тато Олега має письмово звернутися до мами за наданням нотаріально посвідченої згоди на виїзд. Детальніше про це ви можете прочитати у відповіді під другим запитанням.


14-річний Олег живе з мамою, яка хоче виїхати за кордон з сином на строк більше місяця. Тато виплачує аліменти, але згоду на виїзд давати не хоче. Що робити?

У цьому випадку мама Олега може отримати одноразовий тимчасовий дозвіл на виїзд малолітньої дитини за межі України без згоди та супроводу батька. Для цього потрібно звернутися до суду. З 28 серпня такі справи розглядатимуть не довше 2 місяців.

Батьки 10-річної Дарини живуть разом у законному шлюбі. Мама хоче вивезти Дарину за кордон сама. Чи потрібен їй нотаріальний дозвіл від батька?

Так, потрібен.


Джерело :
https://life.pravda.com.ua

Дата публікації: 31.07.2018
Переглядів сьогодні: 2
Переглядів всього: 3511
Рекомендуємо